Kemping w oczach kobiety

„Pojedziemy na kemping?”- pytał mój mąż co roku. „Kemping?” – to coś, co zawsze kojarzyło mi się z hałasem, imprezami, brudnymi toaletami, spartańskimi warunkami, konserwami itp. A wakacje to przecież czas beztroski, moment wytchnienia od domowych i zawodowych obowiązków, wygodne łóżko i pełen komfort.

„Pojedziemy na kemping?”- pytał mój mąż co roku. „Kemping?” – to coś, co zawsze kojarzyło mi się z hałasem, imprezami, brudnymi toaletami, spartańskimi warunkami, konserwami itp. A wakacje to przecież czas beztroski, moment wytchnienia od domowych i zawodowych obowiązków, wygodne łóżko i pełen komfort.

Wakacje na kempingu to było marzenie mojego męża od wielu lat. Niespełnione, ponieważ ja „paniusia” przyzwyczajona do służbowych hoteli, posiłków podanych pod nos, wygody i luksusu, konsekwentnie z roku na rok nie zgadzałam się na takie wakacje. W zamian były hotele, apartamenty i wczasy all inclusive. Każde wakacje na swój sposób były super, ale wszystko takie przewidywalne i zaplanowane, brakowało odrobiny szaleństwa, dreszczyku emocji i przygody.

Momentem przełomowym był rok, w którym odważyłam się zmienić coś w swoim życiu, a pierwszym krokiem było rzucenie pracy w korporacji. I tak pojawiła się chęć na coś więcej nie tylko w sferze zawodowej, na spróbowanie czegoś nowego…Wieczór z naszymi przyjaciółmi, którzy jeździli od kilku lat na kemping pod namiot, uświadomił mi, że może być fajnie, że pora przeżyć coś nowego i wyjść ze swojej strefy komfortu. I tak po paru latach oczekiwania mój mąż usłyszał zupełnie niespodziewane, ale wyczekiwane „tak”. Zgodziłam się. Z jednej strony byłam przerażona wizją wakacji pod namiotem (tak pierwszy raz były wakacje pod namiotem), ale z drugiej – podekscytowana przygodą przed nieznanym. W mojej głowie zaczęło kłębić się tysiące pytań, na które wtedy nie znałam odpowiedzi, a którymi teraz chcę się z Wami podzielić.

Kemping – czy to oznacza brak wygód i spartańskie warunki?

W większości kempingi są zadbane, z pachnącymi i czystymi toaletami, kolorowymi toaletami dla dzieci, z zapleczem kuchennym i pralniami.  Na pewno infrastruktura kempingowa na zachodzie Europy ze względu na dłuższą historię karawaningu jest na wyższym poziomie. W ostatnich latach taka forma wypoczynku również w Polsce zyskuje coraz większe zainteresowanie. Tym samym jest coraz więcej kempingów, które oferują bardzo dobre warunki sanitarne, zadbane i wydzielone parcele, przyłącza wody i prądu. Co jeszcze niedawno nie było standardem. Decydując się na pobyt na kempingu możesz wybrać również formę zakwaterowania. Do dyspozycji masz namiot, domek, przyczepa czy kamper.

Gdzie i jak szukać informacji o kempingach?

Wybierając kemping warto szukać informacji na portalach internetowych, grupach i forach dyskusyjnych – jest tego mnóstwo w internecie i ciągle przybywa. Warto tylko pamiętać, że każdy z nas jest inny, ma różne oczekiwania i inaczej może ocenić standard kempingu. Zdarza się czasem, że nasze wyobrażenia brutalnie zderzają się z rzeczywistością, ale podobnie jest z hotelami, które wybieramy na dwutygodniowy pobyt, z tą subtelna różnicą, że tutaj zawsze możemy zmienić kemping, a z hotelem jest już znacznie trudniej. 

Czy trzeba rezerwować kempingi?

W sezonie obłożenie najlepszych kempingów jest prawie 100%, dlatego jeśli planujesz dłuższy pobyt warto wcześniej zarezerwować miejsce. My podczas pierwszych wakacji zarezerwowaliśmy kemping jeden jedyny raz, gdy chcieliśmy spędzić tam 5 dni. Był to kemping Bella Italia nad Jeziorem Garda – i to był strzał w dziesiątkę. Z racji tego, że nasze pobyty trwają głównie 2-3 dni, nie robimy rezerwacji, ewentualnie wcześniej dzwonimy i pytamy czy są wolne miejsca, żeby obrać odpowiedni kierunek podróży. To daje nam swobodę w decydowaniu czy kemping spełnia nasze oczekiwania i chcemy zostać czy trzeba szybko z niego uciekać😊

Czy tam są robaki ?

Oczywiście że są, bo w przyrodzie jest ich pełno. Przed pierwszym wyjazdem pod namiot czytałam o pająkach, robakach, które wchodzą do namiotu, mrówkach i krwiożerczych komarach. Pająków nie spotkałam na swojej drodze… Dobry namiot ze zintegrowaną podłogą w dużej mierze eliminuje drugi problem. Mrówki – jeśli tylko nie rozbijemy się przy ich gnieździe to wystarczy odrobina konsekwencji -nie rozrzucaj jedzenia wokół namiotu i na bieżąco wyrzucaj śmieci. Z kolei zwycięstwo nad komarami możemy zapewnić sobie przez moskitiery, spirale i środki przeciw komarom.

Czy będę musiała spędzić cały dzień na gotowaniu?

To zależy od Ciebie. Możesz przygotowywać samodzielnie posiłki lub korzystać z okolicznych restauracji. Przeważnie na kempingu lub w bliskiej okolicy są dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze. Na kempingach są również bary, restauracje i punkty gastronomiczne z jedzeniem na wynos. Jeżeli decydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków, podzielcie się obowiązkami, nie jedziesz przecież sama. U nas wygląda to tak, że gotujemy na zmianę. Wybieramy proste i szybkie dania, oparte na lokalnych produktach. Podczas całodniowego zwiedzania korzystamy z restauracji lub przygotowujemy coś na wynos.

Co z innymi obowiązkami? Czy będzie jak w domu?

Na kempingu jest jakby inaczej. Nie wiem jak to się dzieje, że zwykłe, codzienne czynności są fajne i sprawiają przyjemność. Mam tu na myśli zmywanie czy gotowanie. Nie ma pośpiechu, wszystko można celebrować, na wszystko jest czas. Nieśpieszna kawa o poranku, posiłki, które robią się same i dzieci jakieś mniej obsługowe, które chętniej pomagają. Obowiązki nie są obowiązkami, a rzeczami które robi się przy okazji ciekawych rozmów z sąsiadami, śmiechu czy zabawy z dziećmi. Robi się to razem…

Jak wyglądam? Co zabrać do ubrania? Jak wygląda poranna i wieczorna toaleta?

Weź to co lubisz. To co jest wygodne. Naprawdę, nikt nie będzie Cię oceniał i krytykował. Ja na pierwszy wyjazd zabrałam dużo niepotrzebnych ubrań, a przydał mi się głównie kostium kąpielowy i dres (w następnych wpisach pojawi się taka lista przydatnych ubrań i rzeczy).     A toaleta? Nikogo nie dziwi widok Pana w piżamie czy Pani w turbanie na głowie i w szlafroku. Wszyscy są równi.

Dla mnie totalny luz – nie interesuje mnie to jak wyglądam, idę w dresie, bez makijażu, bo wszyscy wyglądają podobnie I ja za to pokochałam kemping. Za ten luz……

Tyle czasu razem?

Na co dzień „niby” jesteśmy razem, mamy siebie obok, a jednak osobno, pochłonięci swoimi sprawami, obowiązkami czy myślami. Wakacje na kempingu zbliżają, ale tak w dosłownym znaczeniu. Nie powiem, że jest tylko sielanka, są i czasem nerwy, ale każdy wyjazd integruje jeszcze bardziej. Każdy też ma prawo do swojego czasu i spędzenia go w swój ulubiony sposób.

Czy dzieci będą się nudzić ? Co można robić z dziećmi na kempingu ?

Wszystko !!! Najlepsze kempingi zapewniają atrakcje dla dzieci typu aquaparki, baseny, place zabaw, animacje. Na kempingu zawsze jest dużo dzieci! Wspólnie się bawią, wygłupiają, biegają, jeżdżą na rowerach czy hulajnogach, psocą. Po takich wyjazdach dzieci stają się bardziej samodzielne i niezależne. Kemping to przyroda, z którą dzieci obcują cały dzień. Nagle odkrywają, że patyk czy kamienie są fajniejsze niż tablet czy telefon. Na jednym kempingu mieliśmy nawet przez chwilę kota 😊 Nawet najmniejszy kemping może dostarczyć atrakcji, których na co dzień nie mają np. wędkowanie, wspólne biesiadowanie przy ognisku, spanie w namiocie, śniadanie na trawie, wieczorne czytanie przy latarce…

Jakich ludzi spotkamy?

Najczęściej są to ludzie gotowi do zrezygnowania z luksusu w imię przygody i chęci przeżycia czegoś inaczej. Urlop jest po to, aby od codzienności trochę uciec, aby coś zmienić, wtedy naprawdę odpoczywasz. Ludzie na kempingu są otwarci na nowe doświadczenia i nowe znajomości, bardzo pomocni i przyjaźni.

Dlaczego warto to zrobić?

Wspólne przebywanie na świeżym powietrzu, oderwanie się od codzienności, skupienie się na prostych rzeczach, bliskość natury, piękne widoki o poranku, możliwość spojrzenia na  świat z innej perspektywy to są wartości, które mnie przekonały do wakacji na kempingu.

 A Ty dasz się przekonać… ?  😊

Jeśli tak zapraszamy do obejrzenia naszej oferty i wynajmu jednego z naszych kamperów. Wynajem Kamperów Lublin Rzeszów Warszawa https://californiacamper.pl/grand-california/

autor Patrycja https://nowyprzepisnazycie.pl/